LUNA 2.0 Nedir, Nasıl Alınır? Terra (LUNA) 2.0 Airdrop Şartları Neler?

luna 2.0 nedir, nasıl alınır? Luna 2.0 airdrop
LUNA 2.0 Nedir, Nasıl Alınır?

Terra (LUNA) 2.0 nedir, nasıl alınır? Terra çatallanması olan LUNA 2.0 airdrop dağıtım şartları nelerdir?

Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda Terra ağının stablecoini olan UST hızla değer kaybetmiş ve 1:1 oranından oldukça düşük bir seviyeye gerilemişti. Yaşanan bu değer kaybı sonra Terra ağında büyük bir belirsizlik oluşmuş ve ağın kripto para birimi olan Luna sıfırlanmıştı.

Piyasada deprem etkisi yaratan bu gelişme milyarlarca dolar kayıp ve büyük oranda güvensizlik havası oluşturmuş ve hemen her kesimden tepki görmüştü. Yaşanan bu çöküş sonrası Terra Vakfi kurucu ekibi çeşitli kurtarma planları açıklasa da, Luna ve UST yeniden değer kazanmayı başaramadı.

Son olarak bir hard fork güncellemesi yapılarak yeni blokzincir ağına geçmeyi planlayan ekip, kurtarma yol haritasını yeniden güncelledi. Yayımlanan yol haritasına göre TerraFrom Labs’ın Kurucusu Do Kwon, Terra Blockchain ağının hard fork’u için kritik bir teklif sundu. Bu ağ yükseltmesi, başarısız olan Terra Luna ekosistemini canlandırmayı ve ağdaki kusurları gidermeyi hedefliyor. Bu çatallanma ile birlikte ağda artık algoritmik bir stablecoin (UST) olmayacak. Eski ağ Terra Classic (Luna Classic – LUNC) olarak adlandırılacak ve yeni zincir Terra (LUNA) olarak devam edecek. Bununla birlikte Terra Classic’in uygulama geliştiricileri airdrop için beyaz listeden kaldırılacak ve Terra, tamamen topluluğa ait yeni bir zincir olarak baştan devreye alınacak.

LUNA 2.0 Nedir, Nasıl Alınır?

Terra yeni yapılanma sonrası ortaya çıkan LUNA 2.0, yeniden oluşturulan Terra ağının yeni token’ı konumunda. Çöküş yaşayan eski Terra Blockchain ağının adı Terra Classic olarak değiştirilecek. Yeni Blockchain ağının adı ise Terra olacak. Terra Classic ağında LUNA’lar bundan sonra LUNC (Luna Classic) olarak adlandırılırken, yeni token’lar LUNA olarak adlandırılacak. Ek olarak yeni Terra Blockchain ağında algoritmik stablecoin UST de bulunmuyor.

Yeni Terra Blockchain ağı ile birlikte yeni LUNA coinler de piyasaya sürülecek. Yaşanan çöküş öncesi belirli bir miktar LUNA Classic sahibi olan adreslere, UST sahiplerine ve Terra ağının önceki sürümlerinin geliştiricilerine airdrop olarak yeni LUNA coinler tanımlanacak. Yeni coinlerin cüzdanlara gönderim oranları ise şöyle olacak:

  • Çöküş öncesi Luna sahipleri için yüzde 35
  • Çöküş sonrası Luna sahipleri için yüzde 10
  • Çöküş öncesi UST sahipleri için yüzde 10
  • Çöküş sonrası UST sahipleri için yüzde 20
  • Paydaş yönetimi tarafından kontrol edilen topluluk havuzlarına yüzde 25
  • Varlıkların yüzde 10’u geliştiriciye tahsis edilecek

Alınan bir diğer karar göre, yeni ağ başlatılırken çöküş öncesi veriler 7 Mayıs 2022 tarihli Terra blok 754910’dan alınacak. Çöküş sonrası için ise 27 Mayıs blok 7790000 olarak alınacak. Bu yükseltme sırasında TerraForm Labs‘e yeni bir Luna tahsis edilmeyecek.

LUNA 2.0 Destekleyen Borsalar

LUNA 2.0 birçok global borsa tarafından kabul gördü ve destek almayı başardı. Bu kapsamda LUNA 2.0 almak isteyen kullanıcılar için, Binance, Huobi Global, Mexc Global, Gate io ve daha birçok borsanın LUNA 2.0’ı desteklediğini söylemek mümkün.

Ayrıca dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance ise gerçekleştirilmesi planlanan LUNA 2.0 airdrop etkinliği için destek sağlayacağını da açıkladı.

DİKKAT !!!
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir" Bu içerik kripto para piyasaları ile ilgili bilgileri paylaşmak için oluşturulmuştur.
Kesinlikle yatırım yada al-sat tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için ''Risk Açıklaması ve Sorumluluk Reddi'' sayfamızı inceleyin.