Dai (DAI) Coin Nedir, Nasıl Alınır?

dai coin nedir
Dai coin nedir?

Dai (DAI) coin nedir, nasıl alınır? Dai coin kurucusu kimdir, Dai coin nereden nasıl alınır?

DAI (DAI) Nedir?

Maker protokolü ve MakerDAO isimli merkeziyetsiz otonom organizasyon tarafından yönetilen ve geliştirilen DAI, Ethereum tabanlı stablecoin, yani fiyatı sabit kripto para birimidir.

DAI para biriminin fiyatı ABD dolarına yumuşak şekilde sabitlenmiştir. Yani her yeni DAI üretildiğinde, akıllı sözleşmeler tarafından kontrol edilen kasalara, farklı kripto para birimlerinden oluşan bir tutar teminat olarak yatırılır.

Çok Teminatlı DAI (Multi-Collateral DAI) ile Tek Teminatlı DAI (Single-Collateral DAI, SAI) arasındaki farklı anlamak önemlidir. Zira SAI, yalnızca tek kripto para ile teminatlanan, protokolün daha eski sürümünü ifade etmektedir. SAI ayrıca, kullanıcıların DAI token biriktirerek pasif gelir elde etmelerini sağlayan DAI Tasarruf Oranı (DAI Savings Rate) gibi seçenekleri desteklemez.

Çok Teminatlı DAI, Kasım 2019’da piyasaya sürüldü.

DAI Kurucusu Kim?

DAI token, herhangi bir kişi veya kurucu ortaklar grubu tarafından geliştirilmemiş bir dijital varlık olmasıyla öne çıkmaktadır. Bunun yerine, sistemin altyapısını oluşturan yazılımın geliştirilmesi ve yeni token’ların piyasaya sürülmesi MakerDAO ve Maker protokolü tarafından yönetilir.

MakerDAO, merkeziyetsiz otonom organizasyondur. Bir başka deyişle, akıllı sözleşmeler kullanılarak kendi kendini merkeziyetsiz şekilde çalıştıran bir tür şirkettir. Yazılım kodunda yer alan ve Ethereum blockchain ile yürütülen kendi kendini uygulamaya koyan anlaşmalar bulunur.

Organizasyon, geleneksel şirketlerin hisse senetlerine benzer biçimde çalışan Maker (MKR) yönetişim token sahipleri tarafından demokratik şekilde yönetilir. MKR token sahipleri; MakerDAO, Maker Protocol ve DAI’nin geliştirilmesine ilişkin önemli kararlar alınırken oy kullanma hakkına erişirler. Eldeki Maker miktarıyla orantılı biçimde oy kullanılır.

MakerDAO, 2015 yılında Danimarkalı girişimci Rune Christensen tarafından kuruldu. Christensen, Maker ekosistemi üzerinde çalışmaya başlamadan önce Kopenhag’da biyokimya ve uluslararası işletme okudu. Ayrıca, Try China isimli uluslararası insan kaynakları firmasını kurdu.

DAI Coin Ekosistemi

DAI para biriminin en büyük avantajı, ABD dolarının değerine “yumuşak biçimde sabitlenmiş” olmasında yatıyor.

Kripto piyasası; likiditesi en yüksek seviyede olan Bitcoin gibi para birimlerinde bile, bazen gün içinde yüzde 10 veya daha fazla fiyat oynaklığı (yukarı ya da aşağı) yaşamasıyla ünlüdür. Hal böyle olunca birçok trader ve yatırımcı, büyük dalgalanmalar yaşandığı zaman fiyat istikrarı yakalamak ve yatırımlarını dengelemek için güvenli liman sınıfına giren varlıkları portföylerine ekler.

Bu tür güvenli liman varlıkları arasında DAI gibi fiyatı sabitlenmiş para birimleri yer alır. Fiyatı nispeten istikrarlı olan sabit fiyatlı kripto para birimleri, genellikle USD veya EUR gibi geleneksel fiat (itibari) para birimlerini baz alırlar.

DAI projesinin bir diğer önemli avantajı da, özel bir şirket tarafından değil, yazılım protokolü aracılığıyla merkeziyetsiz özerk bir kuruluş tarafından yönetilmesinde yatıyor. Sonuç olarak tüm token oluşturma ve yakma işlemleri, Ethereum tarafından desteklenen, kendi kendine çalışan akıllı sözleşmeler tarafından yönetilir. İşlemler herkese açık biçimde kaydedilir. Bu da tüm sistemi daha şeffaf ve sahtekarlığa karşı korumalı hale getirir.

Tüm bunlara ek olarak, DAI yazılımının geliştirilme süreci token ekosisteminin düzenli katılımcıları tarafından oylanarak demokratik şekilde yönetilir.

Dolaşımda Kaç DAI (DAI) Var?

DAI, madenciliğe ihtiyaç duyan Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) gibi üretilmez ve Tether (USDT) tarzı, kendi üretim politikasını düzenleyen özel bir şirket tarafından da basılmaz. Bunun yerine DAI, Maker Protocol aracılığıyla herhangi bir kullanıcı tarafından basılabilir.

Ethereum blockchain üzerinde çalışan Maker Protocol, DAI protokolünü düzenleyen ve yöneten yazılımdır. ABD dolarına yumuşak biçimde sabitlenen fiyatın korunması için Maker protokolü, her DAI token için uygun miktarda başka kripto para birimlerinden teminat oluşturur. Protokol; bu süreci gerçekleştirirken kullanıcının kripto paralarını “vault (kasa)” ismi verilen Ethereum blockchain üzerindeki bir akıllı sözleşmeye teminat olarak yatırmasına ve buna karşılık gelen miktarda yeni DAI token basmasına izin verir.

Toplam DAI arzında bir üst sınır yoktur. Herhangi anda kasalarda ne kadar teminat depolandığına bağlı olarak DAI arzı dinamik biçimde oluşur. Kasım 2020 itibarıyla dolaşımda yaklaşık 940 milyon DAI bulunuyordu.

DAI Ağı Güvenli mi?

DAI; Ethereum tabanlı ve ERC-20 standardına uygun bir token’dır. Bu nedenle, Ethereum ağının Ethash algoritmasıyla güvence altına alınmıştır.

DAI (DAI) Nereden Alınır?

DAI coin, Binance, Gate io, Huobi Global, OKEx, Hotbit ve Mexc gibi global borsalarda listelenmiş ve alım-satıma açılmıştır.

DİKKAT !!!
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir" Bu içerik kripto para piyasaları ile ilgili bilgileri paylaşmak için oluşturulmuştur.
Kesinlikle yatırım yada al-sat tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için ''Risk Açıklaması ve Sorumluluk Reddi'' sayfamızı inceleyin.